۱۳۹۰ شهریور ۲۶, شنبه

افغانستان از دید چشم سوم
یک عکس هزار کلمه را می رساند.« ضرب المثمل چینی»
افغانستان جدید از چشم افغان ها عنوان نمایشگاهی عکس است که توسط مرکز فتوژورنالیزم« چشم سوم»که در روز24 سنبله در قصر ملکه باغ بابرشاه افتتاح گردید. این نمایشگاه به مدت هشت روز ادامه خواهد داشت و اولین نمایشگاه سیار عکس در افغانستان است که در ده ولایت افغانستان و همچنین در چند کشور خارجی و کنفرانس بن دوم، نمایش داده خواهد شد. این نمایشگاه با عکسهای از عکاسان مرکز فتوژورنالیزم چشم سوم و به کمک و همکاری بخش فرهنگی سفارت آمریکا و اداره همکاری های سوئیس در افغانستان راه اندای شده است.
افغانستان جدید از چشم افغانها عکسهای است از اکثر ولایات افغانستان که سعی شده است در آنها زوایای پنهای جامعه افغانستان که در حال تجربه یک دموکراسی تلخ و عبور از سالهای بی صدایی و بی تصویری است، به نمایش در آید. عکسهای به نمایش در آمده در این نمایشگاه چهره افغانستان را با تمام تناقض ها و پارادوکس هایش، به تماشاگران نشان می دهد و موضوعات مختلف در کادر دوربین جوانان چشم سوم جای گرفته است.
قرار بر این بود که سفیر آمریکا در افتتاح این نمایشگاه شرکت کرده و سخنرانی کند، اما احتمالا به دلیل مشکلات امنیتی، سفیر از آمدن در جلسه افتتاحیه این نمایشگاه خود داری کرده بود. احمد بهزاد معاون دوم پارلمان افغانستان، نجیب الله مسافر مسئول مرکز فتوژورنالیزم چشم سوم و مسئول اداره همکاری سوئیس در افغانستان از سخنرانان افتتاحیه این نمایشگاه بودند. این نمایشگاه در حالی برگزار شد که دو روز قبل از آن، کابل شاهد تجربه یکی از وحشت ناک ترین  حملات تروریستی بود که به مدت بیست ساعت ادامه یافت و جان نزدیک به بیست تن را گرفت. مردمی که به دیدن این نمایشگاه آمده بودند اکثرا دو روز قبل را در زیر زمینی خانه های شان سپری کرده بودند.
مرکز فتوژورنالیزم چشم سوم در سال 1387 ایجاد گردیده است و از آن روز تاکنون در عرصه عکاسی فعالیت های چشم گیری داشته است و توانسته است هنر عکاسی را در افغانستان به خوبی معرفی نماید.
هنر عکس در افغانستان، در کنار سینما و تیاتر از رشد و ترقی کمی برخوردار بوده است و تا کنون توجه زیادی به این هنرها در افغانستان صورت نگرفته است. اکثر افغانها، از تاثیر عکس و هنرمند عکاس در اجتماع آگاهی ندارند و علاوه بر این بی سوادی اکثر مردم تحلیل یک عکس و دریافت ایده پنهان در ماورای عکس را با مشکل رو برو می سازد.
تلاشهای عکاسان مرکز فتوژورنالیزم چشم سوم در راستای شناساندن افغانستان از زاویه دوربین، بازگویی روایت تصویری عصر دموکراسی در افغانستان است، که در آن در کنار تصاویری از صحنه های جنگ و حملات تروریستی، تصاویری از تلاش برای امرار حیات و بدست آوردن قوت شبانه روزی نیز، در کادر دوربین این هنرمندان جای گرفته است.
چنانچه در بالا خواندید، یک عکس هزار کلمه را می رساند، آیا 142 عکس چشم سوم، یکصدو چهل و دو هزار کلمه خواهد بود؟!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر